Homepage
 
 
   Company News
   Human Recources
   Photo Galery
   Contact Details
 
 
20 million U.S.$ aluminium investment at EFZ Date: 10-02-2013
ASB, 20 milyon $’lık alüminyum yatırımı Tarih: 14-01-2013
ÇORLU - Şahinler Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük özel sektör projelerinden olan Avrupa Serbest Bölgesi, fuarlara katılarak yerli ve yabancı firmaları bölgelerine yatırım çekmek için çalışmalarına devam ediyor. Çorlu’da 2 milyon metrekarelik bir alanda 200’ün üzerinde şirketin faaliyet gösterdiği Avrupa Serbest Bölgesi’ne son zamanlarda çeşitli sektörlerden yerli yabancı yaklaşık 10 firma toplam 100 milyon dolarlık yatırım yaptı. İlaç, makine, yat, halı sanayi, gıda, tarım sanayi sektörlerinde toplam bin kişinin istihdam edileceği bu yatırımlar arasında, Türk-Avusturya ortaklığıyla kurulacak olan Alugen Alüminyum’un yatırım projesi özellikle dikkat çekiyor.

Alugen Alüminyum’un bölgelerinde toplam 32 bin metrekarelik açık alanda alüminyum profil üretimi yapacak 18 bin metrekarelik bir tesis yatırımı gerçekleştirdiğini belirten Avrupa Serbest Bölgesi Genel Müdürü Zafer Atbakan, bunun toplamda 20 milyon dolarlık bir yatırım olduğu bilgisini verdi. Firmanın üretiminin yüzde 85’ini AB ülkelerine ihraç edeceğini kaydeden Atbakan, “Bu yatırımın başarı hikayesi kısa zamanda duyularak alüminyum sektöründe yeni yabancı oyuncuların da yatırım amacıyla geleceğini düşünüyoruz. Sektörünün tanınmış firmalarının yaptığı yatırımlar, sektörün geneli için itici bir güç oluşturuyor. Doğrudan yabancı sermaye yatırımı veya Türk-yabancı ortaklıklarını 2012 yılında da giderek artan şekilde bölgemizde görebileceğiz” dedi.

“Hedefimiz 2012’de iki alüminyum yatırımcısını daha kazanmak”

Aluexpo Fuarı’na katılmaları hakkında bilgi veren Atbakan, sektörel fuarlara katılarak bölgelerine çok önemli yatırımlar çektiklerini hatırlattı. Serbest bölgenin avantajlarını çok kapsamlı bir şekilde anlattıklarını ve bunun meyvelerini aldıklarını ifade eden Atbakan, “Özellikle Türk-Avusturya ortaklığıyla yapılan alüminyum profil üretim tesisi yatırımının, bölgemizde başka alüminyum sektör yatırımları için çok önemli bir referans olacağını düşünüyoruz. Fuardan sonra, sektörün nabzını da tutarak, yatırımcı adaylarıyla görüşmeye devam edeceğiz. Hedefimiz 2012 yılında alüminyum sektöründen en az iki yeni yatırımcıyı daha bölgemize kazandırmak. Yeni yatırımcılarımız için ayırabileceğimiz toplam 300 dönüme yakın altyapısı hazır arsalarımız mevcut” şeklinde konuştu.

Avrupa Serbest Bölgesi’nde yılın ilk ayında ticaret hacminde yüzde 78’lik bir artışın söz konusu olduğuna dikkat çeken Atbakan, 2012 yılında toplam 1 milyar dolarlık bir yatırım hedefleri içinde en az iki yeni alüminyum yatırımı hedeflediklerini söyledi. Zafer Atbakan, “Bu teşviklerden en önemlileri, üretim yapan şirketlere sağlanan yüzde 100 kurumlar vergisi muafiyeti, ihracatçı firmalara sağlanan yüzde 100 muhtasar vergi muafiyeti, gümrük vergisi, KDV ve KKDF'den muafiyet, anti-damping vergilerden muafiyet, yatırım malları ve inşatta KDV'den muafiyet, muhasebe kayıtlarını döviz cinsinden tutabilme, ithalat ve ihracat beyannamesine gerek kalmadan yurtdışından mal alıp gönderebilme olarak sıralanabilir. Bunlara ilave olarak bazı yan avantajlar da var. Biz Avrupa Serbest Bölgesi olarak yatırımcılara altyapısı hazır sanayi arsaları, hazır üretim binaları, genel veya müstakil depolar, açık stok sahaları, ofisler sunuyoruz. Ayrıca bir firmanın ihtiyacı olabilecek inşaat, bilişim altyapısı, yükleme-boşaltma gibi tüm hizmetleri de veriyoruz” diye konuştu.

Bölgedeki yatırım büyüklüğü yaklaşık 500 milyon dolar

Aluexpo 2011 Fuarı’nda alüminyum sektörünü serbest bölge teşvik ve avantajlarıyla tanıştırmak istediklerini belirten Zafer Atbakan, “Böylelikle sektörün oyuncularına, katılımcı ve ziyaretçilere serbest bölge konusunu anlatma, detaylı soruları yanıtlayabilme, sıkıntılarıyla ilgili çözüm önerilerimiz olursa bunları tartışabilme imkanımız olacak” ifade etti.

Şimdiye kadar ASB’ye 200’ün üzerinde firmanın yaklaşık 500 milyon dolara yakın bir yatırım yaptığını kaydeden Atbakan, şu bilgileri verdi: “4 bine yakın istihdam sağladık. Bölgemize gelen yabancı yatırımcılara tapu mülkiyeti vermemiz önemli avantajlarımızdan bir tanesi. Türkiye’deki, yabancı sermayeli firmaların en dikkat ettiği konulardan bir tanesi tapu mülkiyetidir. Yapmış oldukları yatırımın kendilerine kalmasını istiyorlar. Bu da yeni yatırımcılar için cazip bir fırsat.”

“Sektörle bölgenin avantajlarını tanıştırmak istiyoruz”

Aluexpo 2011 Fuarı’nda alüminyum sektörünü serbest bölge teşvik ve avantajlarıyla tanıştırmak istediklerini belirten Zafer Atbakan, “Böylelikle sektörün oyuncularına, katılımcı ve ziyaretçilere serbest bölge konusunu anlatma, detaylı soruları yanıtlayabilme, sıkıntılarıyla ilgili çözüm önerilerimiz olursa bunları tartışabilme imkanımız olacak” ifade etti.
   
All rights reserved @ 2017 Alugen.com.tr ® Web Design: Atılım Medya